Twój koszyk jest pusty

Wartość opałowa a ciepło spalania
Wartość opałowa vs. Ciepło spalania
- Wartość opałowa – NCV (ang. Net Calorific Value) – ilość ciepła, jaką otrzymuje się przy spalaniu całkowitym i zupełnym jednostki ilości paliwa w stałej objętości, przy czym produkty spalania oziębiają się do temperatury początkowej, a para wodna nie zostaje skroplona. Wartość opałowa jest mniejsza od ciepła spalania o wielkość ciepła skraplania pary wodnej zawartej w spalinach.
- Ciepło spalania – GCV (ang. Gross Calorific Value) – ilość ciepła, jaką otrzymuje się przy spalaniu całkowitym i zupełnym jednostki ilości paliwa w stałej objętości, przy czym produkty spalania oziębione są do temperatury początkowej, a para wodna zawarta w spalinach skrapla się zupełnie.
Aby prawidłowo odczytać te wskaźniki, musimy pamiętać o jednym – ciepło spalania zawsze będzie mieć wyższy współczynnik od wartości opałowej. Aby wiedzieć, czego można spodziewać się po danym węglu, musimy zobaczyć jak duża jest różnica pomiędzy tymi parametrami – im będzie ona większa, tym lepiej, ponieważ oznacza to większą ilość ciepła powstałą na skutek skraplania pary wodnej, co przekłada się na otrzymywane ciepło.
Warto zauważyć, że im większa wartość opałowa, tym droższy jest węgiel – jednak jeśli chce się mieć komfortową temperaturę w domu w nawet najbardziej zimne i śnieżne dni nie warto oszczędzać. Kupując węgiel tańszy o mniejszej wartości opałowej, trzeba zużyć go więcej niż droższego, a więc szybciej trzeba będzie uzupełnić zapasy, co za cały sezon może dać nawet 2-3-krotnie większą kwotę, niż w przypadku zakupu węgla droższego. Dlatego dobrze postawić na dobry i tani ekogroszek z odpowiednio wysokim parametrem wartości opałowej i ciepłem spalania.